Liberecká katastrální hledačka – vzpomínka na lockdown

když byli lidé v březnu „uzavřeni“ v rámci boje proti covidu ve svých katastrech šlo dělat spoustu věcí, smutnit, nadávat, stýskat si, závidět (jiným katastrům), nerespektovat nebo to vzít jako příležitost.  Pro doctríňáky jsme připravili hledací hru právě v lesích či zajímavých místech uvnitř katastru obce Liberec. Původně zamýšlená aktivita pro žáky nejstarších ročníků, se  ale nakonec rozrostla i na první stupeň a dokonce na dvě jiné školy.  Zapojilo se téměř padesát doctríňáků nepočítaje rodiny a kamarády. Deset nejúspěšnějších hledačů bylo oceněno symbolicky právě nyní když se zrušila rotační výuka. Máme krásný katastr a musím přiznat, že je ještě hezčí než jsem si dříve myslel . 

A nyní pohled vítěze 

V březnu 2021 jsem se aktivně zapojil do  dobrovolné hry pro celou ZŠ Doctrina se jménem Katastrální hledačka. Po Liberci se nacházelo 12 a 12 stanovišť s kontrolami vypadajícími jako fotbalový míč, které byly součástí zeměpisné hledačky. Cílem bylo nasbírat co největší počet bodů. 
Po odeslání selfie se značkou místa na mail pana učitele, byly přiděleny body podle času. Kóty byly vždy umístěny v přírodě ať už v lesích, loukách nebo v lomu. Převážně jsem chodil, na kolo byla ještě zima. Hledal jsem sám, s rodinou a občas i se spolužáky. Pro tuto hru bylo potřeba také vstávat třeba i  v 6 hodin ráno, abyste byli úspěšní.
K některým stanovištím jsem se musel vracet, jelikož pan učitel Javůrek umí dobře schovávat ( např. k zemljance či k Andělským kamenům).

Z prvních 12-ti kontrol se mi nejvíce líbil vodotrysk u Sněžné 520 nebo řopík.  Po týdnu co bylo přidáno dalších 12 bodů, jsem neváhal a hned první den našel 5 z nich. Ke každému stanovišti jsme dostali nápovědu a souřadnice přibližného místa. Byl to velice zábavný a poučný zážitek, který mě naučil se lépe orientovat pomocí kompasu, turistické mapy a stromů. Doteď chodíme s rodinou na některá místa jen čistě na procházku. 

Děkuji, že jsem se mohl zúčastnit, ne každý den se vidí takováhle příležitost!

Vláďa Kašpar  žák šesté třídy

Fotky z akce najdete ZDE.