Za bledulemi rovnou do Pekla

O letošním zeleném čtvrtku 29. 3. se žáci šestky a sedmičky mohli zúčastnit dobrovolné botanické exkurze. Cílem výletu byla národní přírodní rezervace Peklo.

Po hodinové cestě vlakem jsme se rovnou z nádraží vydali po červené turistické značce. Naučná trasa vedla kaňonovitým údolím v délce 8 km mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa. Celou cestu jsme šli podél Robečského potoka a pískovcových skal, kde se právě v předjaří nachází unikátní koberce tisíců drobných bílých kvítků, zákonem chráněných bledulí jarních. Příroda je zde velmi zachovalá, původní, místy připomíná prales, vyskytují se zde i ohrožené druhy rostlin a živočichů. Jediné, co zde připomíná přítomnost člověka, jsou odpadky od neukázněných turistů.

To se nám vůbec nelíbilo, a proto jsme se rozhodli vše napravit, nakonec jsme nasbírali a zlikvidovali 2 pytle plné PET lahví, skla, plechovek a papírových obalů. Na konci trasy jsme si naproti zámku Zahrádky zakoupili turistické známky a autobusem se vrátili zpět do Liberce.

G. Vohradská