Terénní exkurze: Mostecko – rekultivační příležitost

8. října devítka vyrazila na Mostecko … tento seriálově proslavený region skýtá pro našince téměř nepředstavitelný rekultivační potenciál. Ve spolupráci s ekocentrem při Výzkumném ústavu hnědého uhlí a.s. v Mostě, jsme vytvořili velmi nabytý dvoudenní program věnovaný problematice těžby hnědého uhlí a následné rekultivace krajiny. Navštívili jsme největší kořenovou čistírnu ve střední Evropě, autentické interaktivní hornické muzeum včetně jízdy funkční hornickou vlečkou, dále byly na programu diskuze spojené s výkladem v terénu se zapálenými odborníky. Nechyběl ani známý Hipodrom – rekultivační produkt. A závěrem pro otužilé plavce velmi čisté jezero Most, zpřístupněné po těžbě teprve loni. Věříme, že realita toho, kde se bere většina námi využívané elektrické energie, A jaké úsilí člověk musí vynaložit k zisku hnědého zlata, debaty s odborníky i názory místních obyvatel, jsou cennými zkušenostmi, které naši nejstarší a nejrozumnější v životě jistě uplatní a zvyšují jejich schopnost vidět svět v širších souvislostech. 

Fotky najdete ZDE.