Světová škola na DOCTRINĚ

Dne 31. 1. k nám gymnazisté z Frýdlantu přivedli zajímavé hosty. V rámci projektu Světová škola došlo prostřednictvím workshopu k setkání se „světem handicapovaných“.

Jako první se nám představil Ráďa, kterému bylo 9 let a narodil se s mozkovou obrnou, ale nevzdal to a bojoval. A to obnáší chodit na rehabilitace a cvičit a cvičit.  Vyprávěl nám, co všechno zažil a doprovázel své příběhy i fotkami. Ráďa rád sportuje jako např. v létě jezdí na kole a chodí s rodinou na túry a v zimě zase rád lyžuje. Vyprávěl jaké dělá pokroky, na závěr se sám postavil a prošel se po třídě s pomocí speciálních berlí a zase se sám posadil na vozíček, což znamená hodně úsilí.

Další workshop vedla skupinka lidí s mentálním handicapem. O sobě mimo jiné prozradili, že se rádi zapojují do ručních prací v Jedličkově ústavu, kde pracují v dílně a následně svoje výrobky prodávají, takže si je lidé mohou zakoupit a podpořit je. Ale nejen, že mají dílnu, ale i kavárničku se snaživou obsluhou servírující vynikající kávu, popřípadě zákusek, který sami upekli.

Poté jsme se seznámili s Honzou, který byl díky svým pohybovým omezením také na vozíku. Vyprávěl nám spolu se „zdravou“ paní o Jedličkově ústavu v Liberci. Dozvěděli jsme se o jeho fungování, historii a dokonce to, že jde o druhý nejstarší Jedličkův ústav v ČR. Leccos prozradil i ze svého soukromého života. Následně se nám pochlubil, že hraje II. Ligu v Boccia – paralympijský sport podobný Pétanque. Na závěr vyzval pana učitele Javůrka, který je učitelem tělesné výchovy, takže to Honza neměl úplně lehké. V napínavém utkání si nakonec našeho tělocvikáře povodil a vyhrál 3:0.

Ve finále přišli Andrea s fenkou  Mathildou  společně nám pověděli o …. tedy spíše ukázali různé vychytávky pro nevidomé jako například. (jak pomocí platového měřítka zjistíte jakou bankovkou platíte, nebo určitě všichni známe Brejlovo písmo).

Program byl velmi inspirují a určen pro osmou a devátou třídu – osvěta a boření předsudků ve společnosti je však důležité v každém věku tudíž i jiní třídní učitele plánují obdobné akce pro mladší ročníky.

Kačka Petrovová

  1. třída