Ledecká – Zeměpisná Olympiáda 2020

V letošní zvýšené konkurenci jsme dopadli jako naše nejslavnější snowborďačka na lyžích… tedy dvě čtvrtá místa.:-)
Zeměpisná olympiáda letos naložila nemálo samostatnosti na bedra soutěžících a mnoho jich toto břímě neuzvedlo již ve školním kole.  Zrno však bylo odděleno od plev a tým, který nakonec postoupil dostal ve výsledkových listinách všech kategorií jméno Doctriny do popředí. Získali jsme dvě čtvrtá a jedno páté místo. Pověstné neoblíbené brambory si vybojoval Gabriel Vybíral ze šestky a Michael Pěnička ze sedmičky. V obrovské konkurenci zopakoval své skvělé místo z loňského roku Matěj Endrych z osmé třídy bojující i proti deváťákům. Ani další postupující ze školního kola Anička Jungmannová, Tadeáš Berka, Sofie Pelantová se jako úspěšní řešitelé neztratili.
Soutěžilo se v práci s atlasem, znalostním testu a řešení praktických úloh. Časově omezené úlohy se olympionikům otevírali jen na určitou dobu, což s sebou neslo nemalý tlak na schopnost sebeorganizace. Jistě nešlo pouze o soutěž ve vyhledávané na internetu, vzhledem k notným bodovým rozdílům.  Věřím, že se získané zkušenosti úspěšným Doctríňákům jistě budou hodit.
Na vysvětlenou: ona obrovská konkurence spočívala v letošním navýšení kvót o dva závodníky na školu do každé kategorie, což mělo za následek,  že ze silných škol normálně postupují jen vítězové, letos však měli s sebou ještě borce z druhých a třetích míst ze školních kol. Jiné školy však svou účast také vypustili. Výsledek: účastníků přibližně stejně, laťka o poznání výše.  Je to nebývalý počin a toho, že jsme úspěšní ve všech kategoriích si velmi cením
…………………… i přes jistou bramborovou pachuť;-)
Mgr. A. Javůrek
vedoucí předmětové komise pro Zeměpis :-)