Doctrina na modelová klimatická konference OSN

Naši deváťáci se zapojili do velmi zajímavé vzdělávací akce s tématikou životního prostředí, spolu s nimi i další stovka žáků a studentů z celého Libereckého kraje. V podstatě šlo o velmi propracovanou simulační hru. Její aktéři se již od března připravovali na obdobu skutečné klimatické konference organizované OSN naposledy v Paříži. Cílem je problematika a možnosti řešení klimatické změny a směrování k udržitelnému rozvoji. Naši nejstarší doctríňáci se vžili do rolí představitelů jednotlivých států, museli k tomu nastudovat data v angličtině, rozdělit si role dle odbornosti a pro svá stanoviska si připravit argumenty. Vše vrcholilo 30.května konferencí na půdě Krajského úřadu. Každá země se snažila o prosazení vlastních zájmů, avšak na základě jednání mělo dojít k dohodě o společném postupu ve snižování emisí CO2. To se ne vždy podařilo, což dodává celému podniku na reálnosti. Nechyběly vášně, zápal, ostych, humor i dosažení koncenzu. Prezentační, komunikativní i organizační dovednosti si většina žáků vyzkoušela tak jako nikdy předtím. Věřím, že se jim nabité zkušenosti v jejich budoucím životě mimo Doctrinu budou hodit.

Fotogalerii z konference najdete ZDE.

Mgr. Alois Javůrek
školní koordinátor EVVO